ZÁKLADNÍ RADY DO HRY

Gabriel Knox Gamebook je hra s velmi komplexními pravidly. Ta jsou vyvážena tak, aby každý z hráčů – nezávisle na hodnotách atributů určených hodem kostkou – měl šanci knihu / knihy dohrát. Už při prvním pohledu do sekce tvorby hrdiny je však jasné, že možností je mnoho, s tím, že některé jsou lepší či výhodnější než jiné.

V dalším textu se budu odkazovat na následující termíny:

Šermíř (postava s alespoň třemi dovednostmi z oboru Šermířství)
Hraničář (postava s alespoň třemi dovednostmi z oboru Přežití v divočině)
Zloděj (postava s alespoň třemi dovednostmi z oboru Šikovnost a chytrost)

Šermíř je zřejmě nejjednodušší postava na hraní. Takřka vždy má výborné bojové statistiky, a celou hru dokáže projít hrubou silou. Na druhou stranu má nejméně bodů vitality, takže je potřeba pro něj nalézt či koupit co nejlepší možnou zbroj. V kombinaci se zázračnou schopností Regenerace je pak nezastavitelný.

Hraničář je naopak asi nejtěžší postava na hraní. Má nejhorší bojové statistiky, proto je potřeba jej vybavit lukem a šípy, aby byl schopen své nepřátele eliminovat bez nutnosti tasit meč, či je alespoň výrazně oslabit. Hraničář bez dovednosti Střelba z luku je extrémně náročná postava, kterou lze doporučit pouze zkušeným hráčům s jistou znalostí příběhu (tedy ne na první hru).
Zase na druhou stranu, hraničáři mají nejvíce bodů vitality a navíc mohou v soubojích redukovat utrpěné zranění, což významně zvyšuje jejich životaschopnost. Jejich dovednosti jim pak umožní předvídat nebezpečí čtením stop, připravovat léčivé elixíry a minimalizovat potřebné vybavení pro cestu divočinou.

Zloděj je svou náročností něco mezi Šermířem a Hraničářem. Má dostatečné statistiky na to, aby obstál v bojích tváří v tvář, a pak má prostředky na to, aby se vyhnul vážnějším zraněním – ať už díky skvělým reflexům, či umění zmizet ve stínech. V soubojích jeden na jednoho mohou Zloději být nebezpečnější než Šermíři. Zloději mají rovněž dispozice k tomu, aby si přišli na nejvíce peněz ze všech archetypů, což jim umožňuje kupovat si prvotřídní výbavu.


ROZBOR ARCHETYPŮ

Pozor! Všechna doporučení vyjmenovaná níže slouží spíše jako inspirace či rady pro začínající hráče. Počet kombinací dovedností při tvorbě hlavního hrdiny je obrovský, a skýtá možnosti jak pro konzervativní hráče, tak pro chronické experimentátory.

Nejprve si pojďme rozebrat Šermířské archetypy. Zde je přehled šermířských dovedností:

Boj proti přesile
Útok dvěma zbraněmi
Defenzivní boj
Šermířské finesy

U Šermířů většinou není nezbytně nutné investovat do všech čtyř dovedností. Atribut Zacházení se zbraní je dost vysoký i při výběru tří dovedností nutných pro Cestu válečníka, a lepší je pak přibrat dovednosti, které postavě pomohou v různých nebojových situacích.


Hráči plánující archetyp Šermíře musí v první řadě zvážit, zda chtějí postavu ovládající boj dvěma zbraněmi či nikoliv. Pokud chtějí dvě zbraně, pak je obvykle vhodné vynechat dovednost Šermířské finesy, která „pouze“ zvyšuje výsledné zranění (již tak dost vysoké součtem obou zbraní). Naopak doporučuji vždy Šermíře ovládajícího Boj proti přesile.


Archetypy Šermíře pak skvěle doplňují kombinace dovedností Stopování a orientace + Bylinkářství a znalost zvěře (obor Přežití v divočině) nebo Útok ze zálohy + Bleskové reflexy (obor Šikovnost a chytrost).
Někdy není na škodu vzít dovednost Termoregulace (obor Přežití v divočině) a ušetřené peníze za výbavu investovat do lepší výzbroje.Zlodějské archetypy mají k dispozici následující dovednosti:

Skrývání se
Kapsářství a zámky
Bleskové reflexy
Útok ze zálohy

Hráč plánující postavu Zloděje chce většinou mít ve svém arsenálu všechny čtyři dovednosti z oboru Šikovnost a chytrost. Čtyř-dovednostní zloděj má perfektní dispozice k tomu, aby prošmejdil všechna zákoutí ve městech, a případně plnil úkoly pro cechy v podsvětí.


Čtyři zlodějské dovednosti se pak dají doplnit čímkoliv, co se hráči zdá vhodné, i s ohledem na plánovanou výbavu. Např. s dovedností Termoregulace (obor Přežití v divočině) zloděj nemusí brát ohled na výbavu do divočiny, a místo v Mošně či Další výbavě využít na přenášení kradených předmětů či jinde nalezených pokladů.


Na druhou stranu dává smysl např. vyjmutí dovednosti Skrývání se a doplnění dvojicí šermířských dovedností Útok dvěma zbraněmi + Defenzivní boj či Boj proti přesile. Tato kombinace vytvoří z postavy bojové monstrum a skvělého duelistu.Pro Hraničářské archetypy je k dispozici tato sada dovedností:

Střelba z luku
Stopování a orientace
Bylinkářství a znalost zvěře
Termoregulace

Pokud si nechcete přidělávat starosti, Střelba z luku je nutnost. Zbytek už je na zvážení. Nejvíce dává smysl zřejmě vynechat Termoregulaci, a hraničáře pak doplnit dvojicí dovedností Boj proti přesile + Útok dvěma zbraněmi nebo Defenzivní boj (obor Šermířství). Z takové postavy se pak může stát velmi schopný lovec nestvůr, má-li k dispozici správnou výzbroj.


Jeden z mých nejoblíbenějších archetypů je čtyř-dovednostní Hraničář doplněný o Skrývání se (obor Šikovnost a chytrost). Tato postava je schopna se dokonale orientovat v terénu, předvídat nebezpečí a vyhýbat se nepřátelům, a navíc je schopna s minimální výbavou a zásobami bez problémů přežít mimo civilizaci po celou dobu výpravy.

 
 
 

Kontakt

Email: info@gabriel-knox-gamebook.eu

tel: +420 737 977 905